Yeni Web Sitesi

– Merhaba, istediğiniz yalıtım malzemeleri bizde bulunmakla birlikte hiç ama hiç tavsiye etmiyoruz. Biliyorsunuz Google aptal, ilkel bir teknoloji. Onun tavsiyesine uyarak buraya geldiğinizi biliyorum. Ben olsam, ya aynı ürünü daha ucuza veren Yılmazlar İnşaat Malzemelerini ya da daha kaliteli malzeme satan Özbayraktar Nalburiyeyi tavsiye ederim. Burası fiyat – kalite açısından beklentilerinizi karşılayabilecek bir yer değil.

Ozan bir müşteriyi daha satış yapmadan kaçırdığından, ilgilenecek kimse kalmamıştı. Sonunda biraz kendime vakit ayırabileceğim diye düşündü. Metin, en iyi arkadaşı, vakit geçirmekten en çok hoşlandığı dostuna bir mesaj gönderdi, uyandın mı, diye.

Metin yazılımcı idi, çoğu yazılımcı gibi çalışma saatleri genellikle gece yarılarını buluyor, geç yatıp öğlene doğru ancak uyanabiliyordu. Aslında zeki biriydi ama hiç kendini gösterebileceği projelerde bulunamamıştı. Ozan’a göre Metin’in Larry ile Sergey’den eksiği yoktu, hatta Mark yanında halt etmişti.

Metin uyandım diye cevap verdi;

– Ne yapıyorsun?
– Ne yapabilirim, biliyorsun bizim işimizde geç kalkmaya yer yok. Dükkandayım.
– 🙂 Hilmi abi sana iyi bakıyordur umarım, senin gibi elemanı bulamaz.
– Her gün bakıyor, iyi bakıyor ama sanki benden pek hoşlanmıyor Metin.
– Bir sorun olsa bana söylerdi, sen sıkma canını. Bugün ararım onu.
– Müşteri geldi, devam ederiz. Bye

– Yamanlar İnşaata hoşgeldiniz. Size biraz kendimizden bahsedeyim. Biz aslen fırıncılık yapan Hilmi abinin fırınının böcekler yüzünden mühürlenmesi üzerine 2011 yılında kurulduk. Böcekler bizim dükkanda da var ama malzemelere zararları yok. Yalnız kablo almayı düşünüyorsanız, farelerin kemirmediği ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederim.

Demek ki kablo almayı düşünüyormuş diye düşündü. Aslında fare görmemişti ama Hilmi abinin kredi kartından fare zehiri harcaması yaptığını görünce bu çıkarımda bulunmuştu. Kredi kartı aklına gelmişken hemen online yemek siparişi vermek için bir siteye girdi. Şu Metin’e bir kıyak yapayım, börekli kahvaltı yapsın, yoksa yine tost yapmaya bile üşenip, peynir ekmek yapar diye söylendi. Bu sırada yeni bir müşteri geldi.

– Biz neler yaparız? Kimlerle kimlerle çalıştık bir bilseniz. Hemen size sayayım; Mesela Mecidiyeköy’de Sky Towers’ı bilirsiniz, son inşaat teknolojileri ile yapılmış muazzam bir yapı. İşte biz, o Sky Towers’ın arkasında Gül Apartmanında üçüncü dairenin kartonpiyer işlerini yaptık. Üst katınkini de yapacaktık ama iptal ettiler. Sonra, kesin görmeniz gereken bir işimiz var; Gültepe’de Toros Apartmanı yedi numaranın boyasını yaptık. Normalde boya ustamız çok baştan savma çalışır ama iyi gününe geldi herhalde, çok temiz iş çıkardı. Gerçi boya kalitesi de önemli, bizim malzemeler biraz dandik, o gün boya kalmamıştı, Hulusi abilerden alıp gitti çalışmaya.
– Boya malzemelerimize mi bakıyorsunuz? Ha yok, elektrik malzemeleri arıyorsun yani. Bunu alma, o priz iki aya çöp olur. Dur gözünün önünden kaldırayım da, alıp sonra çarpılırsın, benden bilme. Hey, nereye?

İnsanlara da yaranılamıyor diye söylendi Ozan.

“Ozzy börek için sağol, sen mükemmel bir dostsun” diye mesaj attı Metin.

– Afiyet olsun 🙁
– Ne oldu canın mı sıkkın?
– İşimi çok seviyorum ama sanırım kimse benden hoşlanmıyor.
– Haha bunu nerden çıkardın. Ben seviyorum seni Ozzy.
– Ya ne bileyim, bugün 14 kişi geldi, geldikleri gibi gittiler. Hilmi abi fişimi çekecek diye korkuyorum.
– Senle alakalı değildir be Ozzy, ekonomik kriz var, dolar her gün artıyor, hiç bakmadın mı ekonomi sayfalarına.
– Ben spor haberlerine bakıyorum sadece.
– Kime çekmişsen :))
– Hilmi abi geldi…
– Ok.. bugün onu arayacağımı söyle.

Hilmi yüzü asık bir şekilde girdi, kaç gündür böyleydi.

– Abi hoşgeldin. Bugün toplam 14 kişi geldi. Biri kablolar ile, ikisi boya malzemeleri ile, ikisi yaptığımız işler ile ilgilendi ama hiç biri alışveriş yapmadı. Terzi Hikmet mesaj bıraktı; “Laa Hilmi bu nasıl web sitesi, batıyorum diye ağlama boşuna” dedi. Bir de Metin, bugün seni arayacağını söyledi.

10 ay önce

– Metin şimdi bu web sitesinde ne olsun biliyor musun… Bizi anlatan bir yazı koyalım, sonra yaptığımız işler yazsın bir sayfada. Sonra malzeme satışı olsun. Google’da ön sırada çıkalım olur mu?
– Tamam Hilmi abi yaparız o basit. Yalnız çok sıradan bir site istiyorsun, bence biraz farklı bir şey yapalım. Mesela siteye giren müşteriyi yönlendirecek, hedef odaklı bir site yapalım derim.
– O nasıl olacak?
– Ben hobi olarak bir yapay zeka geliştiriyordum, senin siteye adapte edeyim, böylesi Facebook’ta bile yok. Adını bile koydum, Ozzy.
– Ozzy ne ya, biz ona Ozan diyelim.
– Seni mi kıracağım Hilmi abi.
– Oğlum kap kahveden iki çay, Metin abinle geleceğin nalbur krallığını kuruyoruz!

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir